"Space Delusions" - wystawa indywidualna, ABC Gallery, Poznań, 2012

W mojej pracy „Między miejscami” umiejscowionej w galerii, lustro oddało wrażenie towarzyszące mi w przeszłości, jako forma odcinania się od świata, bycia po jego drugiej stronie. Praca nawiązuje do motywów autobiograficznych, jednak bezpośredni odbiorca, również został zaangażowany w tworzenie własnej gry, opartej o postrzeganie (lub bycie postrzeganym): zanikanie oraz pojawianie się. Spoglądając po latach w lustro, zyskałem nową perspektywę czasu i przestrzeni. Sprowokowało mnie to do mentalnej podróży w przeszłość. Praca swoją formą skłania do refleksji w procesie zanurzenia się we własnym wnętrzu.

Wystawie towarzyszyło odsłonięcie obiektu plenerowego: "Space Delusions" w Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu

Space Delusions jest obiektem interaktywnym, który ma pobudzić, uwrażliwić aktywność widza w postrzeganiu przestrzeni. Składa się z trzech wykonanych ze stali lustrzanej i luster ekranów, które umieszczone w przestrzeni multiplikują ją i kadrują przykuwając uwagę widza do zwykle niedostrzeganych, transparentnych elementów naszego otoczenia. Funkcjonując na co dzień w danej przestrzeni człowiek postrzega ją poprzez system utartych konwencji, nawyków i znaków. Wobec natłoku wizualnej informacji i pośpiechu jaki narzuca cywilizacja XXI wieku takie filtrowanie wydaje się niezbędne, jednak spłaszcza ono w fundamentalny sposób nasze postrzeganie rzeczywistości. Obiekt Space Delusions wymusza uważność, skupienie, skłania do kontemplacji - zarówno samej instalacji, jak i odbijającej się w niej przestrzeni. Jest ekranem percepcyjnym, urządzeniem optycznym służącym do patrzenia.